Yenidoğan Bebek Önerileri
11 Eylül 2017

                                       Yenidoğan Bebek Önerileri

YENİ.jpg

 1. Bebeğinizi ilk 6 ay sadece anne sütü ile besleyiniz, anne sütü dışında (doktor önerisi hariç) bir şey vermeyiniz. Bu dönemde bebeğinize ek olarak su bile vermenize gerek yoktur. Beslenme ile ilgili bir problem olursa, anne sütünün azaldığını /kesildiğini düşündüğünüzde muhakkak doktorunuza başvurunuz.

 2. İlk doz Hepatit B aşısının yapılıp yapılmadığını hemşirenize sorunuz .Eğer yapılmadı ve taburcu olduysanız aile hekiminize muhakkak bu durumu mesai saatleri içinde haber veriniz.

 3. Aşı yapıldıysa hastanemizden, yoksa aile hekiminizden aşı kartınızı muhakkak talep ediniz.

 4. Bebeğinizin bir sonraki aşısı 1. ayda yapılacaktır.

 5. Bebeğinize taburculuk sonrası 1 yaşını bitirinceye kadar her gün günde 3 damla D vitamini veriniz . D vitamini ile başka bir vitamin şurubunu birlikte kullanmak isterseniz, doktorunuza muhakkak bilgi verdikten sonra kullanınız.

 6. Bebeğinizi göbeği düşmeden yıkamayınız. Bu dönemde bebeğinizin cildinibebek sabunu ile köpürtülmüş ıslak ve yumuşak bir bezle silebilirsiniz. Bebeğinizi göbeği düştükten 1 gün sonra yıkayabilirsiniz.

 7. Bebeğinizin göbeği düşene kadar hiçbir şey sürmeyiniz. Göbek düştükten sonra geçici olarak hafif birakıntı olabilir. Göbek akıntısı birkaç günde geçmezse, göbekte kanama olursa doktorunuza başvurunuz. Bebeğinizi göbeğine hiçbir şey sürmeyiniz, batikon vb maddeleri sürmeyiniz.

 8. Bebeğinizin bez bölgesinin pişik olmaması için her bez değiştirmede altını ılık su ile ıslatılmış pamuk ile temizledikten sonra kurulayıp pişik önleyici krem sürebilirsiniz. Eğer bebeğinizin bez bölgesi pişik olursa doktorunuza danışınız.

 9. Bebeğinizin burnu tıkanırsa " serum fizyolojik (deniz suyu)" ile hazırlanmış burun damlası kullanabilirsiniz.

 10. Bebeğinize kesinlikle kundak yapmayınız. Aksi takdirde kalça çıkığı gelişmesine ve sakat kalmasına sebep olabilirsiniz.

 11. İşitme testi için 3. gün doktorunuza başvurup işitme testini yaptırabilirsiniz.

 12. Topuk kanı alınması için aile hekiminize başvurunuz. Ilk topuk kanı ilk birkaç beslenme sonrası diğeri de 5-7 . günlerde alınması gerekmektedir. Topuk kanında bebeğinizde fenilketonuri, biyotinidaz eksikliği ve hipotiroidi gibi hastalıklar taranacak ve laboratuvar sonuçlarında hastalık şüphesi olursa sisteme verdiğiniz bilgiler aracılığıyla tarafınıza aile hekiminiz tarafından dönüş yapılacaktır.

 13. Bebeğinize 2-3 aylık olunca kalça çıkığı taraması için kalça ultrasonografisi çekilmesi gerekmektedir. 2-3 aylık olunca bu sebeple hastaneye muhakkak başvurunuz.

 14. Yenidoğan bebeklerin bağışıklık sistemi zayıf olduğu için bebeğinizi kalabalık, kirli,tozlu ortamlardan, mikrobik hastalığı olan kişilerden, beyni hassas olduğu için gürültülü ortamlardan uzak tutunuz.

UZM DR SEDA GÖÇER-UZM DR EMRE GÖÇER