Organ Bağışı Haftası
06 Kasım 2017

Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında her yıl "Organ ve Doku Bağışı Haftası" olarak kutlanmaktadır.

Tedavisi yalnızca organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından biridir.

"Organ nakli", vücutta görevini yapamayacak duruma gelmiş  ve tedavi olamayacak  bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi  yapacak bir organın nakledilmesi işlemidir.

Kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi  organ bağışıdır.

Ülkemiz  organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma sahiptir. ‘Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi’ vasıtasıyla organ dağıtımı  adaletli ve şeffaf  biçimde yapılmaktadır.

Ülkemizde organ olarak, böbrek, deri, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve incebağırsak nakilleri; doku olarak kemik, kemik iliği, kornea ve kalp kapağı nakilleri yapılmaktadır.

Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlar, sağlık müdürlükleri, hastaneler, organ nakli yapan merkezler, aile hekimliklerine başvurabilir, detaylı bilgi alabilirler.

Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerekmektedir.

Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlarımızı kartlarını almak üzere hastanemize bekliyoruz.