Yoğun Bakım Hasta Yakınlarının Bilgilendirme Kuralları
02 Haziran 2022

1. Yoğun Bakım Ünitesinde her gün saat 12:00 – 13:00 arası 1. derece hasta yakınlarının kısa süreli olarak hastalarını ziyaret etmeleri sağlanır. Kamera ve monitör sistemi ile ziyaret gerçekleştirilir. (Yoğun Bakım Ünitesi uygun değilse ziyaret saati o gün için değiştirilebilir).

 

2. Yoğun bakım ünitesine hergün hastanın birinci derece yakınlarından 1 (Bir) kişi ziyaretçi olarak kabul edilir. Hasta yakınları yoğun bakım ünitesine girişlerinde, dış kapı ile iç kapı arasında galoş, önlük, maske ve bonelerini takarlar. Mutlaka el dezenfektanı kullanarak Yoğun Bakıma girerler ve ziyaretlerini gerçekleştirirler. Yoğun Bakım ünitesinden çıkarken tekrar el dezenfektanı ile el hijyeni sağlarlar.

 

3. Hasta yakınlarının ziyaret sırasında Yoğun Bakım Ünitesi giriş ve çıkış kurallarına azami derece uyum göstermeleri sağlanır.

 

4. Mesai saatleri içinde hasta yakınlarına hastanın durumu ile ilgili bilgi, hastanın doktoru yoğun bakım bilgilendirme odasında verilir.

 

5. Gece nöbetlerinde ve hafta sonları, nöbetçi doktor  tarafından bilgi verilir.

 

6. Hastanın hukuki yakını olmayan kişilere bilgi verilmez.

 

7. Hastanın ihtiyaçları, hastayı kabul eden ve takibini yapan hemşire tarafından belirlenerek, hasta yakınlarına bildirilir.

 

8. Yoğun Bakım Ünitesinde yatan hastaların durumuna ilişkin bilgiler, Yoğun Bakım Ünitesinde çalışan hemşire ve diğer sağlık çalışanları tarafından verilmez.